Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Życie bez papierosa – jakie korzyści przynosi rezygnacja z nałogu?

29 października 2021 Życie bez papierosa

Mówi się, ze papieros skraca życie, ale co to dokładnie znaczy? Nikotyna i związki chemiczne (w tym substancje smoliste) zawarte w składzie papierosów przyczyniają się do wielu chorób przewlekłych i tych, które bezpośrednio zagrażają życiu osób palących. Rezygnacja z papierosa to szansa na dłuższe życie, bez obciążeń zdrowotnych.

Badania i analiza dolegliwości na które najczęściej cierpią osoby palące, mówią jednoznacznie o powstawaniu chorób układu oddechowego w wyniku palenia papierosów. Ryzyko nowotworu, to nie jedyny możliwy skutek palenia, równie często palacze doświadczają upośledzenia funkcjonowania oskrzeli, rozedmy płuc czy znanego kaszlu palacza. Nikotyna wywołuje choroby układu krążenia, a także choroby wrzodowe i nowotwory trzustki czy pęcherza moczowego.

Rezygnacja z palenia to recepta na zdrowie, a skutki palenia papierosów, po ich odstawieniu są w znacznym stopniu odwracalne. Zmniejszenia ryzyka chorób to nie jedyne korzyści z rzucenia palenia papierosów. Wśród osób, które zrobiły ten krok widoczna jest poprawa jakości życia. Zmęczenie, depresja czy bezsenność zniknęły po rzuceniu palenia, przez co człowiek czuje się zdecydowanie młodszy i ma więcej energii do działania. Widoczne są także zewnętrzne efekty rezygnacji z papierosów – cera nabiera kolorów, gdyż zostaje lepiej dotleniona, a zmarszczki powstałe na skutek działania substancji toksycznych zawartych w papierosach nie pogłębiają się.

Już po kilku dniach od rezygnacji z papierosów, Twój organizm zmienia się. Początkowo, za sprawą dotlenienia, rośnie kondycja i poprawia się układ krążenia. Później ciało regeneruje się tak, że ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca zmniejsza się już o połowę. Czas działa na Twoją korzyść – po 5 latach od rzucenia palenia ryzyko wystąpienia raka płuc, krtani i przełyku wynosi 50 %, a po 10 latach ryzyko choroby serca jest takie jak u osoby nigdy nie palącej.

Ważnym argumentem za rzuceniem palenia będzie fakt, iż poprawi się Twoja sytuacja finansowa. Policz ile wydajesz przez rok na papierosy i pomyśl co mógłbyś za to kupić, a wynik będzie zaskoczeniem.

Rezygnacja z papierosów nie jest łatwym zadaniem, dlatego oprócz silnego własnego postanowienia, warto wspomóc swoją walkę z nałogiem korzystając z środków farmaceutycznych dostępnych na rynku. Warto jednak zwrócić na skład preparatów, gdyż wiele z nich zawiera nikotynę, która ma być zastępstwem dla papierosów. W ten sposób uzależnienie nie znika, tylko zmienia formę. Wśród preparatów pozwalających całkowicie walczyć z nałogiem, w tym uzależnieniem od nikotyny jest Recigar, którego już jedno opakowanie wystarcza na pełną kurację.

Redakcja kobietynawsi.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o urodę, praktyczne porady, modowe inspiracje oraz stylowy lifestyle spotykają się, by pomóc Ci w osiągnięciu pełnego blasku i samoakceptacji! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji, modowych trendów oraz inspirujących poradników łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gumy do żucia
aparat słuchowy
Łuszczyca skóry

Jesteś zainteresowany reklamą?

Łuszczyca skóry