Z pewnością po przeczytaniu tytułu większość kompletnie nie wie, o co chodzi. Czy to jakieś zagadnienia z chemii? A może coś związanego z nowymi przepisami? Absolutnie nie! Równowaga PEH to kluczowa kwestia w… dbaniu o włosy! Jest to podstawa pielęgnacji, którą powinien znać każdy z nas. Jeśli chcesz dobrze dbać o swoje włosy, mieć je piękne i zdrowe, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się tutaj wszystkiego o równowadze PEH!
Czym jest równowaga PEH?
Zacznijmy od rozszyfrowania tajemniczego skrótu PEH. Każda z liter oznacza inny typ składników. Są to kolejno: proteiny, emolienty oraz humektanty. Każdy element odpowiada za inny rodzaj odżywienia naszych włosów. Więcej o tym na: http://marciik.pl. W zależności od tego, jakie są nasze włosy, czego im brakuje, a także co mają w nadmiarze, musimy odpowiednio dobrać kosmetyki. Wszystko sprowadza się do pozostania w równowadze PEH. Skąd wiedzieć, co akurat będzie odpowiednie dla naszych włosów?
Emolienty – kiedy nasze włosy ich potrzebują?
Obserwując nasze włosy możemy łatwo stwierdzić, czego akurat potrzebują albo też odwrotnie – czego dajemy im w nadmiarze. Jeśli chodzi o emolienty, to należy wprowadzić je wtedy, gdy włosy wyglądają na matowe. Kolejnym powodem jest ich łamliwość oraz elektryzowanie się. Nasze włosy mogą potrzebować emolientów także wtedy, gdy bardzo się puszą. Z kolei gdy są one za bardzo obciążone, strączkują się, szybko przetłuszczają, a także jeśli w kręconych włosach opada skręt, to znak, że mamy za dużo produktów emolientowych!
Proteiny – kiedy nasze włosy ich potrzebują?
Można powiedzieć, że są one w wielu przypadkach przeciwieństwem emolientów. Tak więc jeśli pojawia się strączkowanie, przetłuszczanie, rozprostowanie skrętu oraz obciążenie u nasady, to trzeba wprowadzić więcej protein. Jednak jeśli włosy są suche, to stosujemy za dużo takich produktów. Różnie może być w przypadku matowości, elektryzowania się czy też łamania się włosów. Wtedy wszystko zależy od tego, ile emolientów i humektantów stosujemy razem z proteinami.
Humektanty – kiedy nasze włosy ich potrzebują?
W tym przypadku niedobór objawia się przez nadmierne obciążenie włosów, strączkowanie, oraz czasem przez elektryzowanie lub przetłuszczanie. Z kolei potrzebujemy mniej humektantów wtedy, gdy zauważamy matowość, łamanie się pasm oraz puch i rozkręcanie się kręconych włosów.
To już wszystkie podstawy dotyczące zachowania równowagi PEH. Teraz nie pozostaje nic innego, jak zacząć poprawnie dbać o swoje włosy!