Na zrobienie perfum z kwiatów będziemy musieli jeszcze trochę poczekać do wiosny i do lata. Jednak już teraz możemy trochę na ten temat poczytać i trochę nabyć wiedzy jak zrobić perfumy z kwiatów. Dzisiaj samodzielnie robią perfumy tylko pasjonaci. Cała rzecz polega na zrobieniu perfum botanicznych z pachnących części kwiatów. Tego rodzaju perfumy robi się dzisiaj tylko na małą skalę, w zaciszu domowym, ponieważ pełna produkcja perfum botanicznych jest niebywale droga.
Jak stworzyć unikalny zapach?
Przy tego rodzaju produkcji bardzo trudno jest uchwycić specjalny zapach. Wszystkie kwiaty posiadają tak zwany hadspace. Jest to nic innego jak przestrzeń kwiatowa, która pełna jest kwiatowego zapachu. Tego zapachu nie ma ani w słupkach kwiatów ani w jego płatkach. Tajemnicza magia molekuł zapachowych polega na tym, że gdy wąchamy kwiat czujemy zupełnie inny jego zapach niż gdy kwiat rozetrzemy na dłoni. Domowy sposób wykonania perfum z kwiatów polega na sposobie zwanym enfleurage. Cóż to jest?
Jest to rodzaj jednego z najstarszych sposobów utrwalania zapachu z kwiatów. Sposób polega na tym, że na specjalnych ramkach rozprowadza się cienką warstwę tłuszczu, a następnie umieszcza się tam pachnące kwiaty. Kwiaty w takim środowisku schną i oddają cały swój aromat. Tego rodzaju pracę należy wykonać kilkakrotnie. Następnie przesączony zapachem tłuszcz zalewano spirytusem i w ten sposób powstawały pomady, które były pierwotnymi perfumami i mocnym i aromatycznym zapachu.
Jak zrobić perfumy z kwiatów?
Do zrobienia perfum z kwiatów w domowym zaciszu potrzebujemy:
tłuszczu i kwiatów, świeżych kwiatów. Można wykorzystać łój wołowy, smalec, olej kokosowy, masło shea. Łój rozpuszczamy na małym ogniu, przedtem dodając łyżeczkę proszku do pieczenia. Tak długo trzymamy łój na ogniu aż jego zapach całkowicie osłabnie. Następnie wszystko przecedza się i pozostawia się smalec do ponownego zastygnięcia jako cienka warstwa. W twardym smalcu naciąć należy specjalne romby, w które włożymy kwiaty. Wybierając kwiaty decydujmy się na te, które mocno pachną ale ich zapach bardzo nam odpowiada. Najlepiej jest je zbierać o zmierzchu, w momencie wydzielania ich największego zapachu.
Kwiaty suche i czyste układamy na kostce łoju, wszystko przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciemne i chłodne miejsce. Zasada jest taka, im cieńsza warstwa tłuszczu, im bardziej pachnące kwiaty i im częściej powtarzana wymiana kwiatów tym zapach będzie mocniejszy.
W ten sposób otrzymamy po jakimś czasie pachnącą pomadę. Opisany sposób robienia perfum był sposobem robienia ich na zimno. Można jeszcze zrobić perfumy sposobem na ciepło, wszystko podgrzewając.