Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Bentonit – właściwości i działanie

10 marca 2022 Bentonit

Najpierw dowiedzmy się czym w ogóle jest bentonit. Najprościej mówiąc, jest to skała osadowa, może być może być biała, żółta szara lub brunatna. Związek ten pod wpływem wody pęcznieje. Bentonit jest bogatym źródłem minerałów takich jak: potas, sód, aluminium oraz wapń. Jego głównym składnikiem jest montmorylonit – minerał z gromady krzemianów. Bentonit wykazuje właściwości absorpcyjne (bardzo silnie pochłania gazy). Korzysta z niego między innymi, przemysł kosmetyczny, budowlany, chemiczny, spożywczy, wiertniczy, włókienniczy.

Stosowanie bentonitu. Producenci żywności i napoi używają go do barwienia wina i klarowania soków, piwa, wina i miodów pitnych. Znajdziemy go także w kawach rozpuszczalnych, przyprawach, aromatach, tłuszczach. Dodaje się go również do mleka w proszku, różnych serków topionych i soli spożywczej. Żeby tego było mało czasami dodaje się go do gum do żucia oraz ryżu.

Powstaje on w reakcji przeobrażenia szkliwa wulkanicznego z popiołów i tufów wulkanicznych zachodzącego w wodzie morskiej. Bentonit wykazuje działania detoksykujące i przeciwbakteryjne. Kojąco działa dla skóry, wygładza on skórę, łagodzi jej podrażnienia i redukuje trądzik oraz przyśpiesza gojenie się ran. Okłady z glinki bentonitowej tłumią ból i zmniejszają obrzęk po ukąszeniu owadów, np. pszczoły. Działanie bentonitu jest bardzo wszechstronne i każda dziedzina czerpie z niego wiele korzyści.

Jak stosować bentonit jako maskę na twarz ? Najpierw musimy wymieszać bentonit z wodą do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Trzeba pamiętać aby do mieszania składników używać drewnianych narzędzi a naczynia nie mogą być metalowe. Pastę stosujemy w roli maseczki do twarzy lub do włosów albo nakładamy na miejsca na skórze.

Właściwości bentonitu są prozdrowotne. Jego używanie jest zalecane dla każdego w każdym wieku.

Głównymi właściwościami bentonitu są:

  • redukuje wzdęcia
  • stymuluje perystaltykę
  • usuwa toksyny i metale ciężkie
  • usuwa bakterie salmonelli, gronkowca i E. Coli
  • wykazuje działanie alkalizujące
  • łagodzi pokarmowe reakcje alergiczne, jak i inne (np. po
     ukąszeniu owadów)
  • redukuje trądzik
  • dostarcza minerały do organizmu
  • podsiada właściwości przeciwbakteryjne
  • przyspiesza gojenie ran
  • wykazuje działanie podobne do antybiotyków

To, kiedy można spodziewać się efektu stosowania bentonitu, zależy od różnych czynników, takich jak obszar zastosowania i forma jego podania. Jeżeli produkt jest wyraźnie przeznaczony jako produkt leczniczy do stosowania w leczeniu jelit, wtedy jesteśmy w stanie podać określony okres stosowania. Często oscyluje w granicy od 30 do 40 dni. Więcej na temat bentonitu udostępniono pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym zawarto inne szczegóły oraz badania.

Przeciwwskazanie bentonitu. Mimo iż bentonit jest to naturalna substancja nadal musimy uważać bo przedawkować możemy nawet wodę. Dotychczasowe badania nie wskazały jakie dokładnie stężenie bentonitu będzie niebezpieczne dla naszego organizmu; ale wiadomo że jego przedawkowanie może prowadzić do rozwoju choroby Alzheimera. Bentonit może być niebezpieczny dla osób z chorobami nerek. W przypadku stosowania wewnętrznego musimy zwrócić uwagę na nasze problemy zdrowotne czy nie występują problemy, takie jak zaparcia lub ospałe jelita. Jeśli przyjmujesz leki, stosowanie wewnętrzne może wpłynąć negatywnie na ich działanie i w tym okresie lepiej odpuścić sobie stosowanie bentonitu. Skutkami ubocznymi stosowania wewnętrznego bentonitu mogą być.

  • Zaburzenie wchłaniania leków i substancji odżywczych z jedzenia (zażywaj bentonit godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku lub wzięciu leków).
  • przekraczanie zalecanej dawki, zwłaszcza przez dłuższy okres grozi zaparciami
  • stosowanie glinki bentonitowej jak suplement diety może spowodować wyjałowienie układu pokarmowego.(należy w tym czasie stosować też probiotyki aby odbudować florę bakteryjną jelit)
  • widząc zalecenia na niektórych etykietach produktów, żeby mieszać bentonit z nieoczyszczoną wodą należy się tego absolutnie nie słuchać. Możesz się w ten sposób narazić na zakażenie drobnoustrojami, takimi jak bakterie coli i innymi groźne choroby.
     Również nie zalecamy stosowania lewatyw z glinką (jak piszą na niektórych forach internetowych) grozi to nam niedrożnością jelit co jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu.

Zastosowanie bentonitu możemy również znaleźć w ogrodzie, gdzie pełni ważne funkcje i ułatwia ogrodnikom życie. Bentonit jest idealnym składnikiem, którego ludzie wykorzystują w uprawie roślin.
 Odgrywa również istotną rolę w hodowli i uprawach roślin. Najczęściej używane glinki, wykorzystywane w ogrodnictwie, to między innymi bentonit sodowy oraz wapniowy. Są one dostępne w postaci pyłu lub granulatu, który jest sprzedawany w workach. Znajdziemy je także w postaci maty, składające się w dwóch warstw włókniny, między którymi znajduje się granulat. Glinka bentonitowa ma szary kolor i jest bezzapachowa. Bentonit doskonale chłonie wodę, w przypadku namoknięcia wodą zwiększa swoją masę kilkukrotnie. Największą pojemność wody jest w stanie przyjąć bentonit sodowy (powiększa swoją objętość nawet do 15 razy co jest niesamowitym wynikiem na tle innych preparatów).

Stosowanie bentonitu w ogrodnictwie stabilizuje poziom wilgotności ziemi i i ogranicza konieczność podlewania w okresach suszy. Rozszerzanie się i kurczenie bentonitu w wyniku pobierania i oddawania wody poprawia jakość gleby. Według badań wynikło, że odpowiednio nasycony wodą bentonit jest w stanie utrzymać stałą wilgotność ziemi nawet do dwóch tygodni. W ogrodnictwie możemy go stosować do modyfikacji fizycznych właściwości gleb. Dzięki bentonitowi sodowemu możemy bardzo skutecznie i w niskich kosztach poprawić porowatość naszej gleby. Glinka bentonitowa zaś odżywia glebę dzięki swojej licznej zawartości minerałów tj. wapna, magnezu, potasu, krzemionki, glinu, żelaza, sodu. Bentonit ten przeciwdziała także erozji, zmienia odczyn gleby na zasadowy. Dzięki właściwością absorpcyjnych, możemy go dodać do różnego rodzaju płynnych nawozów i zneutralizować zapach. Bentonit zwiększa wnikanie węgla do gleby i jego specyficzną cechą jest wytrzymałość na wysokie temperatury.

Ograniczeniem w stosowaniu bentonitu jest jego słaba dostępność gdyż bardzo niewiele polskich firm ma w swojej ofercie glinkę bentonitową. Dzięki licznym właściwościom poprawiającym strukturę, jakość gleby oraz możliwości wchłaniania wody i neutralizowania zapachu, możemy wznieść na wyższy poziom naszą gospodarkę i hodowle roślin.

Gdzie kupić bentonit ? Bentonit jak możemy się domyśleć możemy kupić np. w sklepie ogrodowym. Wszystko jest zależne jaki rodzaj bentonitu chcemy kupić. Drogeria taka jak Rossmann oferuje różne preparaty do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego, również można znaleźć wiele ofert w sklepach ze zdrową żywnością. Jest dostępny na różnych stornach internetowych takich jak Allegro czy na Amazonie.

Jaka jest cena bentonitu ? Bentonit jest stosunkowo tanim produktem. Kilogram tego surowca to okolice 10 zł. Wszystko zależy od jego jakości. Sama cena nie jest istotną cechą jakościową, drogi produkt nie jest koniecznie dobry. Należy wybierać przy kupie zaufane marki W przypadku wysokiej jakości produktu o przekonującej skuteczności, wyższa cena zakupu jest zdecydowanie uzasadniona i warto wydać trochę więcej. Ważny jest przede wszystkim dobry stosunek ceny do jakości. Przed zakupem powinieneś uświadomić sobie czego tak naprawdę potrzebujesz. Nie kupuj pierwszego lepszego produktu z bentonitem, który znajdziesz w internecie, ponieważ istnieją produkty lecznicze do użytku wewnętrznego, jak i również warianty do innych zastosowań.

Podsumowując czy warto stosować bentonit?

Na to pytanie powinniśmy odpowiedzieć sobie sami. Zastanówmy się czy naprawdę potrzebujemy jego suplementacji czy może chcemy go stosować zewnętrznie. Na pewno stosowanie zewnętrzne będzie dużo bezpieczniejsze. Choć niejeden portal czy blog zachęca swoich czytelników do kuracji oczyszczającej bądź odchudzającej polegającej na piciu glinki, jednak warto uważać na takie kuracje, gdyż żadne badania nie udowodniły skuteczności takich suplementacji. Chęć dbania o siebie może pójść w drugą stronę i nieświadomie możemy popsuć sobie zdrowie.

Jeśli już chcemy rozpocząć kuracje wewnętrzną bentonitem należy zachować wszystkie środki ostrożności. Stosować go możemy również w ogrodnictwie, gdzie na pewnie przyniesie nam więcej pozytywów niż dla nas samych.

Artykuł sponsorowany

Redakcja kobietynawsi.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o urodę, praktyczne porady, modowe inspiracje oraz stylowy lifestyle spotykają się, by pomóc Ci w osiągnięciu pełnego blasku i samoakceptacji! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji, modowych trendów oraz inspirujących poradników łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gumy do żucia
aparat słuchowy
Łuszczyca skóry

Jesteś zainteresowany reklamą?

Łuszczyca skóry