Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Nerwica natręctw – dlaczego wizyta u specjalisty jest konieczna?

13 listopada 2021 Nerwica natręctw

W dwudziestym pierwszym wieku wyczerpujący tryb życia, który jest pełen pośpiechu i stresujących zdarzeń, to zjawisko coraz bardziej rozpowszechnione. W efekcie znaczny odsetek nowoczesnych społeczeństw zaczyna cierpieć na nerwicę – jest to jedna z oznak tego, że ludzie nie radzą sobie z wyzwaniami stawianymi im przez otoczenie. Dlaczego w przypadku podejrzenia nerwicy warto zdecydować się na wizytę u profesjonalnego specjalisty w tym zakresie?

Czym jest nerwica?

Nerwica (nerwica natręctw) to choroba, które występuje u ludzi niezależnie od płci czy wieku (zaburzenie to może wystąpić nawet u dzieci w wieku przedszkolnym, aczkolwiek dotyka zwykle osób dorosłych). Polega ona m.in. na obsesyjnym myśleniu o danym zagrożeniu lub potrzebie wykonania konkretnej czynności. Towarzyszy temu chaos w myśleniu oraz zaburzenia osobowościowe.

Jakie są najczęściej występujące objawy nerwicy?

Istnieje bardzo szeroki katalog symptomów, które można z powodzeniem zaklasyfikować jako objawy nerwicy. Oczywiście, pojawienie się nawet kilku z nich nie musi oznaczać, że cierpisz właśnie na nerwicę. Świadoma obserwacja kondycji swojego ciała oraz umysłu świadczy o odpowiedzialności, z drugiej jednak strony powinna być ona uzupełniona o profesjonalne konsultacje z terapeutą.

Oprócz obsesji, zasadniczo można wyróżnić dwa główne rodzaje objawów nerwicy:

psychiczne, czyli przede wszystkim poczucie lęku oraz niepokoju (szczególnie jeśli nie jest spowodowane przez skonkretyzowane zagrożenie), koszmary oraz występujące na przemian okresy nadpobudliwości i silnego przemęczenia;
fizyczne, których również nie wolno bagatelizować. Do symptomów fizycznych można zaliczyć między innymi: bóle głowy (przypominające te dotykające osób cierpiących na migrenę), bezsenność, tiki nerwowe, nadmierne pocenie się oraz uczucie suchości w ustach, nadciśnienie, osłabienie popędu seksualnego (a u mężczyzn nawet przejściowa impotencja).

Nerwica – dlaczego pomoc specjalisty jest konieczna?

Jak widać, potencjalne objawy nerwicy są bardzo liczne. Co gorsza, niektóre z nich (jak na przykład senność) mogą w dużym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie w życiu towarzyskim oraz zawodowym, przyczyniając się do obniżenia efektywności w wykonywaniu obowiązków zawodowych czy pogorszenia relacji z rodziną i przyjaciółmi.

Aby móc walczyć z nerwicą, konieczna jest wizyta u doświadczonego terapeuty. Pomoże on w identyfikacji choroby (musisz pamiętać, że wyżej wymieniony objawy nerwicy mogą być oznaką innych poważnych schorzeń), a w przypadku pozytywnej diagnozy – znaleźć skuteczne metody walki z nerwicą. Z pomocy specjalistów możesz skorzystać między innymi w Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia LUX MED.

Materiał partnera

Redakcja kobietynawsi.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o urodę, praktyczne porady, modowe inspiracje oraz stylowy lifestyle spotykają się, by pomóc Ci w osiągnięciu pełnego blasku i samoakceptacji! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji, modowych trendów oraz inspirujących poradników łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gumy do żucia
aparat słuchowy
Łuszczyca skóry

Jesteś zainteresowany reklamą?

Łuszczyca skóry