Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Nagietek lekarski – co warto wiedzieć?

9 stycznia 2023 Nagietek lekarski

Świat natury potrafi nas zadziwić na każdym kroku. Nie chodzi tu jednak tylko o piękne krajobrazy, groźne zwierzęta czy też fantastyczne zjawiska atmosferyczne, lecz również o działanie z pozoru bardzo pospolitych roślin. Doskonałym tego przykładem może być nagietek lekarski, który po bliższym poznaniu okazuje się rośliną mogącą pomóc przy wielu uciążliwych dolegliwościach.

Jakie działanie ma nagietek lekarski?

Nagietek to roślina powszechnie występująca w Europie środkowo wschodniej, lecz często widuje się go także na Bałkanach, a nawet w Egipcie lub Syrii. W Polsce zdecydowanie najczęściej hodowany jest jako roślina ozdobna i spotykany w ogródkach czy też doniczkach balkonowych.

Wiedzieć jednak trzeba, że roślina ta oprócz bardzo ciekawego i miłego dla oka wyglądu, posiada również niezwykle ciekawy skład. Zawiera ona duże ilości flawonoidów, związków trójterpenowych, a także saponiny czy też nawet olejek eteryczny. Wszystko to sprawia, że nagietek posiada bardzo dobroczynne działanie na organizm. Przede wszystkim dotyczy to działania układu pokarmowego w zakresie zmniejszania napięcia mięśni gładkich jelita, poprawienia wydzielania żółci czy też redukcji różnego rodzaju stanów zapalnych. Oprócz tego nagietek ma działanie antybakteryjne, może przyczynić się do przyspieszenia gojenia się ran czy też przynosi naprawdę duże korzyści w stosowaniu go na skórze.

Zastosowanie kosmetyczne

Jak więc widać nagietek lekarski – płatki nagietka to naprawdę ciekawa roślina, która ma wszechstronne pozytywne działanie na organizm. Szczególnej uwadze należy poddać ostatnie pozytywne działanie, czyli to w zakresie skóry. Dzięki licznym korzyściom osiąganym na tym polu nagietek jest jednym z głównych składników wielu środków kosmetycznych w postaci kremów, maści czy też toników. W czym konkretnie może on pomóc stosującym takie kosmetyki osobom?

Nagietek wykazuje się licznym pozytywnym efektami na skórze — przede wszystkim pomaga przyspieszyć proces gojenia się ran, lecz również jest w stanie zmniejszyć świąd, zaczerwienia czy też nawet pieczenie skóry. Co ciekawe, stosowanie poszczególnych środków z nagietkiem może pomóc usunąć zaskórniki na nosie i twarzy, lecz także może wygładzić skórę, wyleczyć ją z trądziku czy też pomóc podczas nadmiernego łuszczenia się jej. Co ciekawe, bardzo często polecane jest także specjalne serum nawilżające, którego głodnym składnikiem będzie nagietek, ponieważ roślina ta ma bardzo silne działanie nawilżające i odżywiające skórę.

Redakcja kobietynawsi.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o urodę, praktyczne porady, modowe inspiracje oraz stylowy lifestyle spotykają się, by pomóc Ci w osiągnięciu pełnego blasku i samoakceptacji! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji, modowych trendów oraz inspirujących poradników łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Krem BB
Ekskluzywne kremy
Nagietek lekarski

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nagietek lekarski