Kiedy pies powinien dostać karmę bezzbożową?

Coraz więcej właścicieli psów szuka w sklepach zoologicznych karmy bezzbożowej. Ona bowiem lepiej służy ich pupilom i dba o ich dobrą kondycję. Kiedy warto ją zastosować? Jak kupić odpowiednią karmę? Czy karma bezzbożowa jest faktycznie taka dobra? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Z czego składa się psia karma?

Układ pokarmowy psa jest zbudowany podobnie, jak układ pokarmowy człowieka. Z tego względu nasi pupile mogą spożywać podobne produkty, jak ludzie. Ich karma, w przeciwieństwie do kociej, nie musi składać się tylko i wyłącznie z mięsa. Co do zasady może też zawierać dodatki zbóż, owoców, warzyw i ziół. Najczęściej puszka psiej karmy zawiera mniej więcej 60-70 procent mięsa, w tym wołowiny, jagnięciny, indyka, dziczyzny, kurczaka albo królika. Do tego dochodzą owoce, takie jak borówka amerykańska i żurawina, doskonale wspierające procesy trawienne. W karmie można też znaleźć różnego rodzaju substancje mineralne, a także olej i tłuszcze. No i oczywiście zioła, w tym tymianek albo miętę. Dodatkowo niektórzy producenci dokładają do karmy różne zboża. Pszenica, owiec, żyto – one wszystkie również doskonale wspierają procesy trawienne. Niestety nie każdy pies może spożywać taką karmę ze względu na różnego rodzaju problemy zdrowotne. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest karma bezzbożowa.

Pies alergik – czy to możliwe?

Jak już wspomnieliśmy, pies posiada niemal identyczny układ pokarmowy, jak człowiek. Charakteryzuje go identyczna budowa anatomiczna oraz podobny poziom produkcji różnorodnych enzymów trawiennych. Właśnie dlatego pies może spożywać niemal takie same posiłki, jak człowiek. Niestety podobnie jak człowiek zapada też na pewne choroby i boryka się z różnymi dolegliwościami, w tym problemami trawiennymi. Wielu ludzi jest uczulonych na zboża. Nietolerancja glutenu doskwiera znacznej części społeczeństwa. Niestety podobnie jest z psami. Nasi futerkowi pupile również mogą być alergikami i nie móc spożywać produktów zbożowych. Na ten problem jest jednak rada. W dobrych sklepach zoologicznych oraz sklepach z żywnością dla zwierząt, dostępna jest karma bezzbożowa. Nie tylko jest w taki sposób oznaczona, ale jednocześnie naprawdę nie posiada nawet grama zbóż. Te składniki są natomiast zastąpione innymi, wspomagającymi trawienie, w tym ziołami, owocami i warzywami.

Karma bezzbożowa dla zdrowych psów

Warto też podkreślić, że karma bezzbożowa wcale nie musi być spożywana wyłącznie przez psy z alergiami pokarmowymi i nietolerancjami. Taka dieta wskazana jest również dla zdrowych psów. Wysokiej jakości posiłek nie musi bowiem wcale zawierać pszenicy, żyta albo owsa. Równie wartościowe są owoce, warzywa i zioła. Dodatkowo w dobrej jakości karmach dla psów można znaleźć oleje, zdrowe tłuszcze i inne składniki odżywcze.