Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Fluid czy podkład?

12 listopada 2019

Myśląc o czymkolwiek, zwykle największą uwagę przykuwamy do podstawowych fundamentów. Nie inaczej jest w przypadku makijażu – także w jego przypadku od razu pomyślimy o podstawach, czyli o podkładzie. Dziś skupimy się właśnie na nim.

Jaki jest podkład

Podkład to tak naprawdę obszerna szuflada, w której znajdziemy różnorodne produkty: od podkładów w postaci musu czy kremu po fluidy i kremy typu BB. W mnogości produktów łatwo można się pogubić.
Jeśli chodzi o batalię fluid a podkład różnice są większe, niż może się to na pierwszy rzut oka wydawać. Co prawda fluid, to w pewnym sensie rodzaj podkładu, niemniej jednak każdy z nich ma swoją specyfikację.
Podkład ma zdecydowanie gęstszą formułę. Z jednej strony ma zdecydowanie silniejsze krycie niż podkład, z drugiej strony może czasami zapychać skórę. Jest gęstszy, przez co niedoświadczonym osobom może być trudno go rozprowadzić. Jednocześnie jest świetną podstawą makijażu i chroni naszą cerę zarówno przed kolejnymi warstwami makijażu, jak i przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, takimi jak mróz czy wilgoć. Rekomendowany jest raczej cerze dojrzałej, ale także suchej i normalnej.

Jaki jest fluid

Fluid natomiast ma wyraźnie lżejszą formułę (zawsze jest w formie płynu), przez co nie zapycha przesadnie skóry, ale równocześnie nie jest tak kryjący jak podkład. Sprawdzi się idealnie na cerze młodej, dojrzewającej i wtedy, gdy chcemy po prostu ukryć kilka drobnych niedoskonałości przed światem. Świetnie sprawdzi się w roli pierwszego kosmetyku, ponieważ stosunkowo łatwo jest go rozprowadzić, a dodatkowo nadaje skórze świeżego, promienistego wyglądu.

Warto też pamiętać, że oba te produkty muszą dobrze korespondować z naszym typem skóry, żeby w pełni zdać egzamin. W zależności od rodzaju naszej cery spotkamy np. podkłady matujące, nawilżające lub natłuszczające. Istnieją też podkłady „do zadań specjalnych”: zielony świetnie sprawdzi się przy zaczerwienionej skórze naczynkowej, biały rozświetli twarz, brzoskwiniowy nada cerze zdrowego blasku, a lawendowy ożywi „ziemistą” cerę.
Jeśli nasza skóra często płata nam figle (trądzik, blizny, podrażnienia czy wypryski) warto także pamiętać o korektorze, który nakładamy jeszcze przed użyciem podkładu bądź fluidu.

Przy wyborze podstawy naszego makijażu zwróćmy uwagę również na dodatkowe funkcje, jakie może nam zaoferować podkład: niektóre z nich świetnie chronią naszą cerę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a są i takie, które działają przeciwzmarszczkowo. Warto zadbać więc nie tylko o piękny wygląd, ale także o zdrowie i dobrą kondycję naszej skóry.

Redakcja kobietynawsi.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o urodę, praktyczne porady, modowe inspiracje oraz stylowy lifestyle spotykają się, by pomóc Ci w osiągnięciu pełnego blasku i samoakceptacji! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji, modowych trendów oraz inspirujących poradników łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak rozpoznać przemoc psychiczną w rodzinie

Własne perfumy

7 grudnia 2019

Jesteś zainteresowany reklamą?