Dezynfekcja rąk – jak prawidłowo myć dłonie?

Mycie dłoni nie wydaje się być żadną filozofią. Mimo to wciąż robimy to za krótko i niedokładnie. A przecież dotykamy klamek, klawiatury na bankomacie, długopisu w urzędzie…Na tych i innych przedmiotach czyhają na nas bakterie i wirusy. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa dezynfekcja rąk?

Na początek zwilżamy ręce wodą

Nakładamy mydło. Najlepsze będzie w płynie. Jeśli używamy mydła w kostce przepłuczmy je pod ciepłą wodą przed i po użyciu. Myjemy nie tylko wewnętrzną część dłoni, ale również dłonie na zewnątrz, przestrzenie między palcami i…kciuk, bo o nim często zapominamy. Takie mycie powinno trwać co najmniej pół minuty. Po skończonym myciu suszymy ręce papierowym ręcznikiem. Suszarki w publicznych toaletach nie do końca są higieniczne.

Kiedy myć ręce?

Mycie rąk powinno odbywać się zawsze po powrocie do domu, przed posiłkami, po wyjściu z toalety, po kichaniu, po dotknięciu śmieci…Myjmy ręce, często i dokładnie. A co jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody? Warto mieć przy sobie preparat dezynfekujący, który spowoduje, że dezynfekcja będzie równie skuteczna. Na przykład żel antybakteryjny – dostępny w drogeriach i aptekach. Możemy zaopatrzyć się w spray na bazie alkoholu, dostępny w sklepach z zaopatrzeniem medycznym.

Dezynfekcja rąk to temat niezwykle aktualny, nie tylko w sezonie infekcyjnym. Większość ludzi myje ręce kilka sekund. To duży błąd, bo w rzeczywistości ręce nie są umyte, wciąż mogą znajdować się na nich patogeny. Uczmy się mycia rąk od chirurgów. Oni robią to niezwykle dokładnie…

perfumiq.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *