Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Chirurg stomatolog – kiedy należy się do niego udać?

25 września 2022 dentysta


Chirurgia stomatologiczna umożliwia prowadzenie zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej pacjenta. Kiedy jest ona wykorzystywana najczęściej? Zobacz, jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog i w jakich sytuacjach są one wskazane.

Kim jest chirurg stomatolog?

Specjalista określany jako chirurg stomatolog zajmuje się prowadzeniem zabiegów chirurgicznych, które dotyczą jamy ustnej pacjenta. Obejmują one w szczególności zęby, dziąsła oraz śluzówkę jamy ustnej. Również może on prowadzić zabiegi dotyczące tkanek twarzy i szyi.

Chirurg stomatolog musi posiadać szeroką wiedzę w zakresie stomatologii, chirurgii, ale również periodontologii, protetyki, ortodoncji, a nawet onkologii, ponieważ w swojej praktyce spotyka się ze zróżnicowanymi przypadkami.

Chirurgia stomatologiczna – zakres zabiegów

Z pomocy chirurga stomatologicznego najczęściej korzysta się w poniższych przypadkach:

Ekstrakcja zębów

Zabieg określany jako ekstrakcja zębów, czyli ich wyrywanie stosowany jest z różnych wskazań, między innymi protetycznych, ortodontycznych, zdrowotnych. Chirurgia stomatologiczna ma zastosowanie w przypadku zębów nieodpowiednio położonych, zatrzymanych, rosnących pod niewłaściwym kątem, korzeni zębowych.

Implanty stomatologiczne

Chirurg stomatolog zajmuje się również prowadzeniem zabiegów, które pozwalają na wykonanie implantów zębowych.

Ropnie w jamie ustnej

Zabiegi obejmują również usuwanie ropni zlokalizowanych zarówno wewnątrz ust, jak i na zewnątrz nich. Chirurg stomatolog stomatologiaswiatkowska.pl zajmuje się wtedy nacięciem i drenażem ropni.

Nacięcie wędzidełka

Gdy jest ono zbyt krótkie, zabieg przeprowadzony przez chirurga stomatologa pozwali na uzyskanie odpowiedniego efektu.

Rekonstrukcje tkanek

Chirurg stomatolog zajmuje się prowadzeniem różnych zabiegów polegających na rekonstrukcji kości, między innymi szczęki, żuchwy, oczodołu w przypadku ich uszkodzenia, na przykład złamania, a także tkanek miękkich znajdujących się w jamie ustnej z użyciem zabiegów plastycznych.

Usuwanie torbieli

Chirurg prowadzi zabiegi polegające na usuwaniu torbieli, między innymi torbieli zębopochodnych znajdujących się w kości, torbieli gruczołów ślinowych.

Nowotwory

Chirurgia stomatologiczna stosowana jest w przypadku leczenia zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej, twarzy. Lekarz zajmuje się wtedy usuwaniem zmian oraz rekonstrukcją tkanek.

Gdzie przyjmuje chirurg stomatolog?

Z pomocy chirurga stomatologa można skorzystać zarówno w ramach NFZ, jak i w gabinetach i klinikach działających prywatnie. 

W prywatnych placówkach czas oczekiwania na zabiegi jest krótszy, a zakres prowadzonych procedur szerszy, dlatego też decyduje się na nie wielu pacjentów.

Profesjonalna chirurgia stomatologiczna – https://stomatologiaswiatkowska.pl/ – umów się na wizytę!

Wybór sprawdzonego gabinetu stomatologicznego to pewność, że zabiegi będą wykonane fachowo, zgodnie ze sztuką oraz w bezpiecznych warunkach. Warto więc zapoznać się bliżej z różnymi ofertami gabinetów i klinik stomatologicznych, aby udać się do specjalisty w tej dziedzinie.

Redakcja kobietynawsi.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o urodę, praktyczne porady, modowe inspiracje oraz stylowy lifestyle spotykają się, by pomóc Ci w osiągnięciu pełnego blasku i samoakceptacji! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji, modowych trendów oraz inspirujących poradników łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gumy do żucia
aparat słuchowy
Łuszczyca skóry

Jesteś zainteresowany reklamą?

Łuszczyca skóry