Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Rozalia Szafraniec

(1910 – 2001)

„Rosa Volens” – taki przydomek zyskała Rozalia już w latach powojennych, podczas pracy na Wydziale Astronomii krakowskiego UJ. „Latająca Róża”. Z pewnością była to aluzja do jej pasji szybowniczki i podróżniczki – ale całe jej życie przypominało trudny i pełen wyzwań lot w nieznane. więcej »

Maria z Jarocińskich Kleniewska

1863-1947

Zetknęłam się z nią po raz pierwszy wertując książki i przedwojenne czasopisma w poszukiwaniu śladów aktywności społecznej mieszkanek ziemiańskich dworów i pałaców. Trafiłam na opisy pełnej rozmachu działalności Stowarzyszenia Zjednoczonych Ziemianek (SZZ), które w 1895 roku powołała do życia. więcej »

Stowarzyszenie Zjednoczonych Ziemianek

1895-1939

Opracowania dotyczące ziemiaństwa polskiego skupiają się przede wszystkim na męskich bohaterach, bojownikach o niepodległość, działaczach kulturalnych, dobrych gospodarzach i zarządcach. Szukanie śladów kobiet przypomina zbieranie rozrzuconych elementów układanki, a znalezienie wszystkich jej fragmentów wielokrotnie okazuje się niemożliwe. więcej »

Emilia Peck z Orłowskich

1837 – 1899

Jej nazwisko nie jest w zasadzie znane poza Suchedniowem i najbliższą okolicą – a szkoda. Pani Emilia to wspaniały symbol walki o polskość, patriotyzmu, ale także siły woli, zdolności przełamywania stereotypów i umiejętności przetrwania. więcej »

Genowefa Szafarz

1911 – 2002

Genowefa Szafarz z domu Burda urodziła się 28 września 1911 roku w Lisowie, gmina Skołyszyn, powiat jasielski. Już jako kilkunastoletnia dziewczyna rozpoczęła pracę społeczną i kulturową w swojej miejscowości. więcej »