Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Szumsku

Miejscowość: Szumsko
Gmina: Raków
Powiat: kielecki
Województwo: świętokrzyskie
Data powstania: 2004
Przewodnicząca: Jadwiga Firmanty
Telefon: 698 079 625, 603 815 036
 

Działania

Koło Gospodyń Wiejskich w Szumsku zostało założone z inicjatywy kilku Pań w dniu 10 kwietnia 2004 roku. Na zebraniu założycielskim nie zabrakło również przedstawicielki Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Modliszewic w osobie Pani Anny Borek, która aktualnie jest już emerytką, ale współpraca z instytucją trwa nadal. Obecnie bezpośrednią współpracę z naszym Kołem kontynuuje Pani Joanna Karwacka. W spotkaniu wzięło udział 26 pań, które spośród siebie wybrały Zarząd Koła. Siedzibą tymczasową Koła była Biblioteka Publiczna, a od połowy roku po nawiązaniu współpracy ze strażakami siedziba została przeniesiona do budynku Domu Strażaka.
W dniu 8 maja Koło jako jedyne z terenu gminy Raków zostało zarejestrowane
w Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Województwa Świętokrzyskiego.

członkinie KGW

Pod koniec maja w nowym i przestronnym miejscu panie zorganizowały pierwsze spotkanie z okazji Dnia Matki. Następne imprezy: Dzień Dziecka, grzybobranie, zabawy andrzejkowe, spotkania wigilijne, spotkania opłatkowe, jasełka, kuligi saneczkowe z ogniskiem w lesie, konkursy palm wielkanocnych, spotkania z ludźmi kultury, nauki, historykami, lekarzami, przedstawicielami firm zielarskich, produkujących naczynia kuchenne, firany itp. Spotkania te zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem członkiń Koła i mieszkańców. W spotkaniach tych brali udział również przedstawiciele samorządu, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Pracy, Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Marszałkowskiego, posłowie i wiele innych ciekawych osobistości.
Największym uznaniem cieszyły się wykonane przez nas wieńce dożynkowe, które corocznie zajmowały zaszczytne miejsca i były kilkakrotnie nagrodzone na dożynkach powiatowych.

członkinie KGW z wieńcem dożynkowymKoło nasze bierze również czynny udział w imprezach organizowanych nie tylko na terenie gminy, ale również na terenie całego województwa. Uczestniczyłyśmy w wystawach rękodzieła artystycznego, konkursach palm wielkanocnych i stroików bożonarodzeniowych, prowadziłyśmy zajęcia koronczarskie w Rakowie z dziećmi z terenu gminy. Wspólnie byłyśmy również na kilku wycieczkach w Zakopanem, Krakowie, Oświęcimiu, Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Łagiewnikach, a także miłe i niezapomniane chwile zostały przez nas spędzone w Bieszczadach. Wspólna społeczna praca na rzecz Koła daje nam wiele doświadczeń, pomysłów i satysfakcji.

członkinie prezentują przyznany dyplomOd sierpnia 2007 roku współpracujemy z Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie. Od miesiąca czerwca 2010 roku aktywnie uczestniczymy w realizowanym projekcie pt. „Warsztaty fotograficzne dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich", których finałem będzie przygotowanie kalendarza na rok 2011 zawierającego zdjęcia wykonane przez uczestniczki w trakcie warsztatów. Ponadto współuczestniczyłyśmy w realizacji działań w roku 2008 we współpracy z Centrum w ramach usługi pt. „Spotkania okolicznościowe i warsztaty wielopokoleniowe" finansowanej z Programu Integracji Społecznej Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich.

Informacje o działaniach i współpracy Koła z instytucjami można znaleźć w publikacjach:

  • „Drągoły i inne tradycyjne potrawy z powiatu kieleckiego" - wydaniu popularyzującym smaki kuchni regionalnej powiatu kieleckiego zamykającym cykliczną imprezę „I Powiatowy Konkurs na Najsmaczniejszą Tradycyjną Potrawę Powiatu Kieleckiego",
  • Rakowskich Aktualnościach Kwartalnych nr I (2009).

Tekst: Jadwiga Firmanty, Iwona Tyrała