Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Rzepicznej

Miejscowość: Rzepiczna
Gmina: Tuchola
Powiat: tucholski
Województwo: kujawsko-pomorskie
Data powstania: 1956
Przewodnicząca: Elżbieta Pozorska
Telefon: (052) 334 13 22
 

Działania

Obecnie w Kole są 24 osoby.
Jeszcze niedawno kobiety spotykały się we własnych domach, ale od momentu, gdy we wsi, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej wybudowano świetlicę tam mają swoje lokum.

wieniec dożynkowyOrganizują systematycznie obchody Dnia Kobiet, Wigilię dla osób starszych, podczas której miejscowe dzieci mają zawsze występy artystyczne. Tradycyjnie przygotowują wieniec na Dożynki sołeckie i gminne.

Raz w tygodniu mają spotkania z „haftem krzyżykowym", jedna z mieszkanek wsi pokazuje cierpliwie wszystkim zainteresowanym jak wykonać własny wzór.
Uczestniczyły także w warsztatach robienia stroików. Teraz same pokazują miejscowym jak przygotować stroik wielkanocny, wieniec na grób, czy ozdobić stół wigilijny.

Reprezentantki Koła jeżdżą na trzydniowe Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich do Maróza. Jest to okazja do spotkania i wymiany doświadczeń z innymi działaczkami wiejskimi oraz poszerzenia wiedzy w trakcie licznych wykładów i warsztatów.

Biorą udział w konkursach kucharskich np. Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Wymogiem konkursu jest, aby regionalne produkty były wyrabiane metodami tradycyjnymi i na niewielką skalę, wywodziły się z lokalnej tradycji i były od dawna znane w okolicy. W Rzepicznej gospodynie bazują od wielu lat na żurawinie, której rośnie dużo na otaczających wieś torfowiskach. Robią konfitury żurawinowe

wziąć kilogram cukru na kilogram żurawiny, utrzeć na zimno,
potem przepuścić przez maszynkę i wkładać do słoików
,

bułeczki z nadzieniem żurawinowym oraz popisowe danie - „Żurawina babuni z Rzepicznej".
Z potrawami opartymi na żurawinie prezentowały się ogniskorównież na Międzynarodowych Targach Hodowli, Ogrodnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich FARMA w Poznaniu.

Intensywnie współpracują z innymi Kołami działającymi na terenie gminy. Robią sobie wycieczki rowerowe do Kół z sąsiednich wsi - wspólnie planują i świętują. Dzielą się umiejętnościami, przekazują sobie nawzajem wiedzę. Dzięki temu Koła żyją i rozwijają się, nie ma stagnacji i nudy.

Tekst: Gosia Kowalska