Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Rzeczenicy

Miejscowość: Rzeczenica
Gmina: Rzeczenica
Powiat: człuchowski
Województwo: pomorskie
Data powstania: lata powojenne
Przewodnicząca: Irena Michnowicz
Telefon: 600179230
 

Historia

Niegdyś Koło zajmowało się organizowaniem szkoleń z zakresu kroju i szycia, kursów kulinarnych, obchodów dożynkowych i innych świąt ludowych. W ramach tzw. „czynów społecznych" Koło wykonywało niejednokrotnie prace na rzecz swojej wsi np. przy budowie placu zabaw.

Działania

Członkinie Koła, a jest ich obecnie 15 cieszą się na każde wspólne spotkanie, bo to „ich czas", mogą porozmawiać, odetchnąć od codziennych obowiązków, a przede wszystkim pośpiewać. Kilka lat temu założyły zespół Zadry. Nazwa wzięła się od ciętych, pełnych krytyki tekstów piosenek, głównie demaskujących władzę.
- Nasze małe szpilki wbijane politykom -  śmieje się przewodnicząca Koła. W repertuarze mają piosenki biesiadne, kabaretowe, ale także religijne. Dzięki napisaniu projektu do UE dostały dofinansowanie na stroje.
koncert zespołu ZadryCzęsto występują i zajmują czołowe miejsca na różnego rodzaju przeglądach piosenki, konkursach, festiwalach folklorystycznych.
Na IV przeglądzie piosenki im. świętego Andrzeja w Debrznie w kategorii Biesiada zajęły II miejsce. Koncertują na pasterce i spotkaniach opłatkowych Caritas oraz z okazji otwarcia świetlic w okolicznych wsiach.

Zebrania mają w Domu Kultury, albo w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, ale marzą o własnej siedzibie.

szydełkowa serwetkaSą bardzo aktywne i żadna lokalna impreza nie może się bez nich odbyć.
Uczestniczą w obchodach Dożynek gminnych, powiatowych i wojewódzkich, wydarzeniach dotyczących dziedzictwa kulturowego wsi, imprezach sportowych, święcie pieczonego ziemniaka, konkursach na np. największą dynię w powiecie, najlepszą potrawę wigilijną, najpiękniejszy wianek świętojański.
Organizują wieczorki poetyckie, warsztaty szydełkowania i frywolitek połączone z wystawą, warsztaty robienia dekoracji. Wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Brały udział w programie Agrosmak - na najlepsza potrawę regionalną. Przepisy na różnorodne smakołyki znają od swoich babek i matek. Do popisowych dań należy drożdżówka na własnym zakwasie, pierogi drożdżowe i przetwory „z wszystkiego". Z wielką chęcią doskonalą swoje umiejętności np. poprzez uczestnictwo w kursie pieczenia chleba, czy szkolenia na temat wpisywania dań na listę potraw tradycyjnych.

wystawa rękodziełaAktualnie czlonkinie Koła zakładają Stowarzyszenie, bo dzięki osobowości prawnej łatwiej będzie zdobywać granty na realizację swoich pomysłów.

    Bardzo dobrze układa im się współpraca z wójtem oraz Domem Kultury, z którym w partnerstwie organizowały warsztaty rękodzieła. Ze strażakami współorganizują co roku bale choinkowe dla dzieci.

    Dużo uwagi poświęcają rozwojowi tutejszej społeczności. Szybko reagują na lokalne potrzeby. Gdy spaliła się szkoła w sąsiedniej wsi migiem zorganizowały zabawę charytatywną na rzecz jej odbudowy.
    Starają się zachęcać i mobilizować kobiety z okolicznych miejscowości do zakładania/reaktywowania KGW we własnej wsi.

wystawa

 

 

Tekst: Gosia Kowalska