Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Rudnikach

Miejscowość: Rudniki
Gmina: Opalenica
Powiat: nowotomyski
Województwo: wielkopolskie
Data powstania: 29 stycznia 1964
Przewodnicząca: Łucja Hypka
Telefon: (61) 44 74 210
 

Historia

Koło powstało 29 stycznia 1964 roku z inicjatywy ówczesnego gminnego agronoma Mariana Maciejewskiego. Już na starcie przystąpiło do niego 26 kobiet. Przewodniczącą została wybrana Wiktoria Poznańska. Do dziś zachował się sporządzony tego dnia protokół założycielski.

Bardzo skrupulatną archiwizacją działań Koła zajmuje się od ponad 30 lat Maria Galas, pracowniczka Spółdzielni Kółek Rolniczych i Wielkopolskiej Izby Rolniczej, działaczka Kółek Rolniczych, a przede wszystkim pasjonatka współpracy z kobietami wiejskimi, a szczególnie Kołami Gospodyń. Członkinie Koła nie mówią o niej inaczej jak tylko „nasza kochana pani Marysia". Jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o wszystkich 17 KGW działających w gminie i posiadaczką grubych teczek zawierających liczne dokumenty, sprawozdania i wycinki prasowe związane z funkcjonowaniem Kół na terenie gminy Opalenica.

Misją rudnickiego Koła od początku było upowszechnianie kultury i oświaty na wsi, podnoszenie kwalifikacji gospodyń wiejskich oraz intensyfikacja produkcji we własnym gospodarstwie. W odpowiedzi na najpilniejsze potrzeby kobiet Spółdzielnie Kółek Rolniczych organizowały prelekcje i pogadanki dotyczące zagadnień rolniczych oraz prowadzenia gospodarstwa domowego. Były to wykłady na temat wychowu loszek i prosiąt, wylęgu i hodowli drobiu. Organizowano praktyczne kursy gotowania, pieczenia, nakrywania stołów, kroju, szycia, haftu, a nawet pokazy kosmetyczne.
Do wsi z odczytami przyjeżdżali lekarze, instruktorzy rolni z dziedziny ogrodnictwa, agronomii, lekarze weterynarii.
obchody 20-lecia istnienia Koła, 1984 rokW 1975 roku przy Urzędzie Gminy powołano stanowisko specjalistki do spraw wiejskiego gospodarstwa domowego, która miała za zadanie służyć Kołom wsparciem merytorycznym.
Koło prowadziło wówczas działalność w zakresie dystrybucji drobiu, pasz i sprzętu potrzebnego do jego hodowli. Każdego roku rozprowadzało wśród członkiń pisklęta kurze, kacze i
gęsie, pasze, poidełka i karmidełka. Rozmach tych działań obrazuje sprawozdanie z 1976 roku, w którym Koło „rozprowadziło 10085 piskląt kurzych, 1985 kaczych i 228 gęsich".
Członkinie uczestniczyły w rozmaitych konkursach, którym przyświecała idea zwiększenia mocy produkcyjnej gospodarstwa. „W konkursie „Więcej warzyw, owoców i kwiatów" Koło zajęło pierwsze miejsce w gminie i w nagrodę zespołową otrzymało mikser i sokowirówkę, natomiast nagrodę indywidualną - radio tranzystorowe dostała członkini - Wanda Kałek". Kobiety rywalizowały ze sobą w konkursach „Więcej mleka wysokiej jakości", czy zbiórce złomu.

W 1976 roku przy Kole zaczęła działać wypożyczalnia sprzętu gospodarstwa domowego, bogato wyposażona dzięki wsparciu finansowemu Spółdzielni Kółek Rolniczych w Opalenicy.

przedstawicielka Rudniczanek otrzymuje dyplom uznania z rąk naczelnika Urzędu Miasta i Gminy OpalenicaKoło działało bardzo dynamicznie na rzecz usprawnienia życia w swojej społeczności. Aby ułatwić zbyt produktów, w zagrodzie jednej z członkiń uruchomiono punkt skupu jaj. Przy Kole założono też kółko PCK, a jego przedstawicielki skierowano na specjalistyczne szkolenia. W efekcie wieś miała swoją własną „przodownicę zdrowia", która przejęła obowiązki pielęgniarki, wcześniej wzywanej w razie potrzeby z miasta.
Kobiety organizowały rozmaite imprezy okolicznościowe, począwszy od zabawy karnawałowej, poprzez Dzień Babci, Matki, Dziecka, Nauczyciela, po Andrzejki. Dla starszych mieszkańców co roku wyprawiany był, połączony z występem lokalnych zespołów artystycznych, Dzień Seniora. Podczas żniw organizowały opiekę dla dzieci - tzw. „dzieciniec żniwny". Osoby starsze i chore odwiedzały w domach służąc pomocą przy przygotowaniu posiłku, sprzątaniu, zakupach.
Koło angażowało się w różnorodne inicjatywy charytatywne. Udzielało pomocy finansowej w postaci stypendiów dla dzieci znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, przekazywało fundusze na organizację wyjazdów wakacyjnych dla młodzieży oraz budowę Centrum Zdrowia Dziecka, czy pomnika Powstańców Wielkopolskich.
Członkinie uczestniczyły w czynach społecznych, których celem była poprawa jakości życia w ich miejscowości. Wspólnie z Kółkiem Rolniczym podjęły budowę Domu Ludowego, pomagały przy budowie drogi asfaltowej we wsi, upiększały ogród jordanowski, sadziły drzewka i krzewy w miejscach publicznych.

Wiosną 1977 roku z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej Koła Stefanii Redlich został założony 15-osobowy zespół regionalny „Rudniczanki". Opiekę nad zespołem pełniła początkowo nieżyjąca już Maria Orlik - regionalistka z Szamotuł, następnie do 1987 roku Felicja Ratajczak, potem Stefan Szuberla - instruktor do spraw muzyki. Obecnie kierowniczką zespołu jest Wanda Kałek o intrygująco brzmiącym pseudonimie scenicznym - Apolonia Karmelkowa, a instruktorem oraz autorem części przyśpiewek - Stefan Dziamski.

oberek w wykonaniu Rudniczanek

Działania

Koło nieprzerwanie od ponad 40 lat ożywia życie kulturalne we wsi. Obecnie liczy 32 członkinie. - Inne czasy są już niż kiedyś, kobiety mniej się angażują, bo ciągle mają ważniejsze sprawy na głowie. Kiedyś chętniej przychodziły na zebrania, miały więcej werwy do pracy społecznej - mówi Przewodnicząca, Łucja Hypka. - Jednak póki we wsi jest zapotrzebowanie na nasze działania, robimy ile zdołamy - dodaje.

Rudniczanki w korowodzie dożynkowymOd lat biorą udział w uroczystych obchodach Święta Plonów. Z kwiatów, ziaren i kłosów zbóż plotą barwny wieniec, z którym ich  delegacja bierze udział w mszy świętej dziękczynnej za zebrane plony, a następnie w gminnym korowodzie dożynkowym.
Organizują liczne wyjazdy do poznańskich kin, operetki, teatrów oraz kilkudniowe wycieczki do Warszawy, Krakowa, Zakopanego, Łodzi, Oświęcimia. Dla mieszkańców wsi robią co roku Dzień Matki i spotkania opłatkowe. Dużo troski poświęcają osobom starszym, pomagają im w codziennych obowiązkach i systematycznie wyprawiają Dzień Seniora.
Współpracują ze szkołą podstawową, Radą Sołecką, Kółkami Rolniczymi, Urzędem Miasta i Gminy Opalenica  i Gminnym Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Opalenicy.

wieniec dożynkowyCiągle działający zespół Rudniczanki niedawno zmienił nazwę na swojsko brzmiącą - Rudniczoki. Powodem było wstąpienie w szeregi grupy kilku mężczyzn, którzy śpiewają i przygrywają na akordeonie, klarnecie i kontrabasie.
Zespół w swoim repertuarze ma wyszperane ze starych śpiewników piosenki ludowe w gwarze wielkopolskiej, zabawne monologi Apolonii Karmelkowej, pokazy tradycyjnych zajęć wiejskich np. darcia pierza. Stroje mają stylizowane na dawny strój mikroregionu bukowskiego. Czerwone, szerokie spódnice z tafty, kamizelki w tym samym kolorze, białe, haftowane fartuszki oraz koronkowe czepki na głowie i czerwone korale na szyi - tak prezentują się kobiety. Mężczyźni występują w czarnych kapeluszach, serdakach i portkach oraz białych koszulach.
W swoim dorobku zespół ma liczne występy na dożynkach gminnych i powiatowych, okolicznych świętach, jubileuszach i spotkaniach działaczek Kół Gospodyń z województwa wielkopolskiego. Występowali także niejednokrotnie na festiwalach kapel ludowych oraz przeglądach dorobku kulturalnego KGW.
zespół RudniczokiSą bardzo znani w swoim lokalnym środowisku i praktycznie żadna impreza nie może się bez nich odbyć. Pisze o nich lokalna prasa, byli też bohaterami kilku audycji emitowanych na antenie Polskiego Radia.
Członkowie zespołu należą także do liczącego ponad 50 osób zespołu ludowego „Kłosy", który zrzesza chętnych do śpiewania mieszkańców z terenu całej gminy.

Od 2003 członkinie Koła opiekują się miejscowym Domem Ludowym i obsługują wszelkie organizowane w nim imprezy: przyjęcia komunijne, wesela, chrzty. Prowadzą dobrze wyposażoną wypożyczalnię naczyń oraz funkcjonalną kuchnię. Dochód płynący z tej działalności przekazywany jest na  działalność statutową Koła.
Apolonia Karmelkowa na scenieKoniecznością w tej chwili jest przeprowadzenie gruntownego remontu świetlicy, zwłaszcza wymiana okien na nowe. Programy dotacyjne z Unii Europejskiej, jak twierdzą są niestety nieadekwatne do ich potrzeb, a wymagania, którym trzeba sprostać zbyt wygórowane. Dodatkowo ich gmina ma stosunkowo wysokie wskaźniki gospodarcze łącznie z dochodem na jednego mieszkańca, co dyskwalifikuje ją z udziału w wielu konkursach.
Koło należy do Lokalnej Grupy Działania KOLD. Niebawem będą uczestniczyły w organizowanych przez nią szkoleniach komputerowych, na które czekają z niecierpliwością, bo chcą iść z duchem czasu i uczyć się korzystania z nowoczesnych technologii.

Bez Koła nie wyobrażają już sobie życia. Spotkania z innymi kobietami, próby zespołu, czy organizacja imprez dla mieszkańców stały się częścią ich codzienności. Ich aktywność jest zauważalna i doceniana, dwie członkinie - Łucja Hypka i Wanda Kałek w 2004 roku zostały odznaczone prestiżowym medalem „Zasłużony dla rolnictwa".

członkinie Koła z wieńcem dożynkowym

Tekst: Gosia Kowalska