Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Małym Mędromierzu

Miejscowość: Mały Mędromierz
Gmina: Tuchola
Powiat: tucholski
Województwo: kujawsko-pomorskie
Data powstania: 1963
Przewodnicząca: Halina Skolska
Telefon: 788 850 527
 

Działania

Obecnie w Kole jest 13 członkiń, niestety więcej ich ubywa, niż przybywa.
Spotykają się w przytulnej, niedawno wyremontowanej świetlicy wiejskiej, którą mają całkowicie do dyspozycji raz w tygodniu.Stoisko Sołtys, o którym mówią z wielką sympatią, od czasu do czasu dofinansowuje ich działania, obiecał im także przygotowanie funkcjonalnego pomieszczenia kuchennego, aby mogły swobodnie przygotowywać swoje specjały kulinarne.

Od lat organizują tradycyjnie Dzień Dziecka z konkursami, wieczory andrzejkowe, swoją obecnością uświetniają corocznie Dożynki gminne.

Zimą, kiedy przyroda zapada w sen i ustaje wegetacja, mają więcej czasu na spotkania. Tegoroczne wieczory zimowe spędzały na haftowaniu i robieniu origami. Sztuką tworzenia papierowych figurek z kwadratowej kartki papieru zaraziła je ich koleżanka. Najpierw wyszukuje ciekawe projekty w Internecie, ćwiczy w domu, a potem dzieli się swoimi umiejętnościami.
wieczorne haftowanieNatomiast kobiety z zaprzyjaźnionego Koła Gospodyń Wiejskich z Tucholi uczyły je wykonywania ozdób z siana.

Stawiają na rozwój własny oraz swojej wsi. Okazją do zdobycia nowej wiedzy i doświadczeń są dla nich wyjazdy na coroczne Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich do Maróza, podczas których odbywają się dziesiątki wykładów i warsztatów związanych tematycznie z wsią.

Na ten rok mają już dużo planów - najbliższe, to zorganizowanie Dnia Seniora.

Tekst: Gosia Kowalska