Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Lubiewie

Miejscowość: Lubiewo
Gmina: Lubiewo
Powiat: tucholski
Województwo: kujawsko-pomorskie
Data powstania: 1948
Przewodnicząca: Ilona Mrozik
Telefon: 667313256
Email: sloneczko.1@op.pl
 

Historia

DożynkiZałożycielką i pierwszą przewodniczącą Koła była Stanisława Pazda - nauczycielka szkoły w Lubiewie. Kolejnymi przewodniczącymi były: Gertruda Pronobis, Helena Lemańczyk, Franciszka Dymarkowska, Bronisława Pacek, Elżbieta Kujawa, Krystyna Mróz.

W latach swojej największej świetności Koło miało aż 142 członkinie!

 

Działania

Obecnie Koło skupia 40 członkiń, w tym bardzo dużo młodych kobiet. Działa bardzo prężnie, może dlatego, że aktywność społeczna ma we wsi bardzo długą historię. Mieszkańcy od lat brali sprawy w swoje ręce i nadawali kształt najbliższemu otoczeniu.

Koło od lat przygotowuje cyklicznie święta: Wigilię, 8 marca, Dożynki, Święto Ludowe (Zielone Świątki), Dzień Matki, Dzień Dziecka, przygotowywanie pisanek i stroików wielkanocnych.
Anioł z sianaCzłonkinie organizują także zajęcia rękodzielnicze i imprezy integracyjne, stwarzają po prostu okazję do spotkania się, do wyciągnięcia kobiet z domów, wspólnego działania. Pretekstem do zebrania się jest np. wspólne pieczenie gofrów, „Cacykowe Święto", „Wieczór z pączkiem".

W czerwcu 2005 roku wspólnie z kobietami z działających na terenie gminy Kół założyły Stowarzyszenie Gminna Rada KGW w Lubiewie. Stowarzyszenie skupia 19 Kół, łącznie 150 kobiet. Impulsem do założenia Stowarzyszenia była chęć wejścia w skład Lokalnej Grupy Działania „Bory Tucholskie" oraz zwiększenie własnej siły przebicia i szans na zdobywanie funduszy na działania.

W 2007 roku Koło otrzymało ponad 8000 zł dotacji z „Funduszu dla kobiet" (konkurs organizowany przez Ośrodek Informacji Środowisk Kobiecych) na realizację projektu „Wiejskie Kobiety bez barier - ICT nowym wyzwaniem". Projekt był tworzony i realizowany przy wsparciu Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Lubiewo "Bory". Głównym celem było przeprowadzenie cyklu szkoleń z zakresu obsługi komputera dla mieszkanek gminy. Kobiety uczyły się także wypełniania wniosków aplikacyjnych na konkursy dotacyjne, poznawały możliwości pozyskiwania środków na działania.
Członkinie Koła brały oprócz tego udział w programie szkoleniowym Fundacji Wspomagania Wsi „Internet dla seniora".

Zajęcia komputerowe

Kobiety starają się samodzielnie pozyskiwać środki na swoje działania.
Na każdy wiejski festyn przygotowują ciasta, różne smakołyki i je sprzedają. Zdobyte w ten sposób fundusze przekazują na rozwój Koła.
Od 2007 roku posiadają własną salę w Domu Strażaka, wcześniej spotkania odbywały się w Urzędzie Gminy.

Członkinie Koła są bardzo aktywne, potrafią się szybko zorganizować, kiedy jest taka potrzeba. Współpracują ze szkołą, sołtysem, urzędem gminy, z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie, z GS-ami.

 

Tekst: Gosia Kowalska