Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Legbądzie

Miejscowość: Legbąd
Gmina: Tuchola
Powiat: tucholski
Województwo: kujawsko-pomorskie
Data powstania: 1948
Przewodnicząca: Jadwiga Wolińska
Telefon: 600 481 296
 

Historia

Historia Koła sięga lat powojennych. Pierwszą przewodniczącą była Klara Piesik. Ówczesne działania polegały przede wszystkim na organizowaniu kursów z zakresu rękodzieła: haftu, szydełkowania, robienia na drutach, kroju i szycia. Członkinie Koła uczestniczyły w pokazach kulinarnych, wspólnie wypiekały ciasta i pichciły różne potrawy. Miały spotkania - pogadanki na tematy związane ze zdrowiem i dbaniem o siebie. Często jeździły na wspólne wycieczki.
Dla mieszkańców wsi organizowały zabawy taneczne połączone z własnoręcznie przygotowanym poczęstunkiem. Członkini Koła - Elżbieta Łangowska wraz z grupką dzieci prowadziła barwny i prężnie działający teatrzyk. Tradycyjnie, jak wtedy niemal każde Koło Gospodyń Wiejskich zajmowały się rozprowadzaniem pasz i piskląt wśród rolników.
Zimą organizowane były dla nich kursy rolnicze, natomiast latem konkursy na najpiękniejszy ogród we wsi.

Drugą przewodniczącą Koła została Władysława Witta, kolejną Pelagia Metlicka. Następnie przez kolejne 27 lat, aż do 2006 roku funkcję tę pełniła Halina Olszewska. Obecnie na czele Koła stoi Jadwiga Wolińska.

Działania

Aktualnie do Koła należą 42 kobiety.
Organizują co roku Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki i Dziecka, Dzień Seniora, wieczerzę wigilijną dla samotnych. Przed Świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy spotykają się razem, aby wspólnie piec i gotować, wymieniać się przepisami i umiejętnościami.
W 2007 i 2008 roku organizowały Wielki Bal Karnawałowy. Było bardzo dużo gości, a huczna zabawa trwała do rana.

kurs robienia ozdób z sianaBiorą aktywny udział w przygotowywaniu dożynek parafialno - sołeckich. Każdego roku współorganizują dla mieszkańców wsi wyjazd na targi rolniczo-ogrodnicze do Minikowa. Często uczestniczą w szkoleniach organizowanych przez tamtejszy Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Miały w ten sposób okazję nauczyć się wykonywania stroików świątecznych, ozdób z siana, dekorowania stołu.

Obecnie mocno angażują się w promowanie swojej miejscowości. Wciągnęło je także odkrywanie na nowo własnego dziedzictwa kulinarnego. Najbardziej charakterystyczny dla ich regionu okazał się szandar.
To proste danie znane jest od lat w Borach Tucholskich i na Kaszubach. Wystarczy zmieszać tarte ziemniaki, wędzony boczek, kilka jajek, dodać odrobinę smalcu i soli. „Ciasto" kładzie się na blachę i wkłada do mocno rozgrzanego piekarnika. Po upieczeniu można polać je sosem grzybowym, jednak równie dobrze smakuje na słodko z cukrem.
Mimo swojej prostoty potrawa ta przyciąga wiele uwagi i stała się już wizytówką Legbąda. Znalazła wielu zwolenników, o czym mogą świadczyć przyznawane jej wyróżnienia. W konkursie Kulinarne Dziedzictwo Borów Tucholskich w kategorii: „Produkty regionalne pochodzenia roślinnego" szandar zajął III miejsce. W 2009 roku otrzymał znak promocyjny „Marka Lokalna Bory Tucholskie". Aby uzyskać takie elitarne wyróżnienie należy m.in. zgromadzić dokumenty świadczące o powiązaniu potrawy z regionem.

obchody 60-lecia KołaInnym popisowym daniem jest czernina, którą gotują na różne lokalne festyny, jak choćby Święto Folkloru w pobliskim Kiełpinie, gdzie otrzymały za nią wyróżnienie. Ich smacznych potraw i wypieków można także spróbować podczas corocznych obchodów Dni Borów Tucholskich.

Reagują szybko na lokalne potrzeby. Ostatnio robiły zbiórkę pieniędzy na zakup mammografu dla szpitala w Tucholi. Pojechały też wspólnie na badania profilaktyczne do Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Działają bardzo prężnie. Niedawno dwie przedstawicielki Koła zostały odznaczone Orderem Serca Matkom Wsi. Medal jest przyznawany kobietom wielodzietnym zasłużonym dla lokalnej społeczności.

Lubią widywać się we własnym gronie. Co jakiś czas robią spotkania „trzech pokoleń kobiet". Przychodzą byłe i aktualne członkinie Koła, młodsze i te w podeszłym już wieku, a wspólnym śmiechom i rozmowom nie ma końca.

Tekst: Gosia Kowalska