Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Karwnie

Miejscowość: Karwno
Gmina: Czarna Dąbrówka
Powiat: bytowski
Województwo: pomorskie
Data powstania: 2008
Przewodnicząca: Jadwiga Bielińska
Adres: Karwno 10, 77-116 Czarna Dąbrówka
Telefon: (59) 821 25 49
Email: jadwiga.bielinska51@wp.pl
 

Historia

Koło Gospodyń Wiejskich powstawało we wsi dwukrotnie. Byt pierwszego okazał się stosunkowo efemeryczny. Początki były entuzjastyczne, kilka kobiet skrzyknęło się i zaczęło spotykać na wspólnym szydełkowaniu. Dochód ze sprzedawanych na aukcjach prac przeznaczały na rozwój KGW. Niebawem okazało się, że wspólne dzierganie, które dotychczas integrowało kobiety trzeba wstrzymać na okres zimy. W nieogrzewanej świetlicy chłód był tak dotkliwy, że każda z nich wolała szydełkować w cieple własnego domu. Zaangażowanie nie podsycane wspólnymi zebraniami spadło do tego stopnia, że wiosną nie było już ani woli, ani energii do kontynuowania rozpoczętej pracy.

członkinie KGW

W 2008 roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnej Dąbrówce rozpoczął realizację projektu „Teraz Człowiek" stawiając sobie śmiały cel utworzenia w Karwnie wioski tematycznej.
W ramach programu mieszkanki wsi zostały zaproszone do udziału w szkoleniu „Regionalna kuchnia kaszubska z elementami cateringu". Uczestniczki kursu spotykały się przez miesiąc. W tym czasie dobrze się poznały, zgrały i na fali rozbudzonego entuzjazmu postanowiły założyć Koło Gospodyń Wiejskich.
- Brakowało nam we wsi ducha współpracy, ludzie siedzieli pozamykani we własnych domach. Część z nich, mimo upływu 20 lat ciągle nie potrafiła się odnaleźć w nowej rzeczywistości po upadku tutejszego Państwowego Gospodarstwa Rolnego - opowiada pani Jadwiga Bielińska, jedna z inicjatorek powstania KGW.

Działania

zajęcia kulinarneWiatr zmian przyszedł do wsi ze strony Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który korzystając z Programu Integracji Społecznej zainicjował w Karwnie tworzenie wsi tematycznej.
Na początku jego pracownicy natrafili na mur niepewności i brak wiary przyprawiony niekiedy nawet gorzką szczyptą kpiny. Wyjściem z impasu było przybycie do wsi pana Wacława Idziaka - doktora socjologii i animatora społecznego, twórcy wiosek tematycznych w województwie zachodniopomorskim. Z głową pełną niekonwencjonalnych pomysłów szybko zjednał sobie miejscową młodzież i dzieci.
Pierwszy rok wypełniony był po brzegi szkoleniami i wyjazdami studyjnymi do już działających wiosek tematycznych. Kiedy mieszkańcy zobaczyli jak funkcjonują takie miejsca, uwierzyli że i u nich pomysł może wypalić.
- Najbardziej zespoliła nas właśnie wieś tematyczna. Nastąpiła wielka mobilizacja - opowiadają członkinie KGW, zaangażowane w tworzenie wsi od samego początku.

Wioska Fantazji rodziła się długo. Wypracowanie motywu przewodniego wokół którego wieś będzie się specjalizować zajęło mieszkańcom rok, ale ta wspólna praca nie poszła na marne - zintegrowała ludzi, ożywiła senne i ciche Karwno.
We wsi zaczęły odbywać się cykliczne imprezy, wszystkie pod znakiem Fantazji. Letni festyn „Fantazjada" przyciągał nawet najbardziej opornych mieszkańców. Parada cyrkowców, żonglerka talerzami, piłkami, warsztaty gry na bębnach, samba - tego we wsi jeszcze nie było. A co najważniejsze całość przygotowana przez miejscowych, którzy w krótkim czasie zdobyli te wszystkie umiejętności.

członkinie KGW podczas jednej z imprezWkrótce powstała gra terenowa z aktorami - mieszkańcami, którzy na jej czas przeistaczają się w fantazyjne, barwne postacie - Kapłankę Fantazji, Gwiezdne Tancerki, Astrologa, Czarownicę, Szaloną Damę, Kuglarzy Mocy, Księcia Ciężka Ręka, czy Rycerza Ciemności. Zadaniem uczestników gry jest zebranie elementów Generatora Szczęścia, który ochroni przed szarością, rozweseli i przepędzi czarne chmury.
- W ciągu trzech lat wyłoniła się silna i zdeterminowana grupa, która rzeczywiście chce zmienić swoją wieś. Część z nas wyspecjalizowała się w prowadzeniu zajęć. Największym powodzeniem wśród przyjezdnych cieszy się zagadkowo brzmiąca enkaustyka - malowanie żelazkiem. Robimy też warsztaty wykonywania biżuterii, malowania pierników, origami - opowiadają z charakterystyczną dla nich nutką entuzjazmu w głosie.
Miejscowa młodzież uczy żonglerki, gry na bębnach, samby, tańca z ogniem, bo jak się okazało, każdy w czymś się odnalazł.

Dzień SenioraKoło Gospodyń Wiejskich obok zaangażowania w rozwijanie wioski tematycznej realizuje także własne projekty. Jak tradycyjnie na gospodynie wiejskie przystało kręcą się one wokół stołu.
Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Programu „Działaj Lokalnie" światło dzienne ujrzał projekt
„Przez żołądek do każdego serca". W ramach programu mieszkanki Karwna spotykały się na wspólnym gotowaniu, dzieliły się recepturami i udoskonalały je. W efekcie powstał folder z autorskimi przepisami.
Projekt nie ograniczał się tylko do ich grona. Dla najstarszych mieszkańców zorganizowały Dzień Seniora, bo nigdy dotychczas nie było we wsi imprezy dla tej, jakże ważnej grupy wiekowej.
Był piknik „Potyczki Rodzinne" oraz kiermasz wigilijny.
- Niektórych trudno było wyciągnąć z ich czterech ścian - relacjonują. Jednak szybko znalazły na to doskonały sposób. - Najlepiej chodzić od domu do domu i zapraszać każdego indywidualnie, wtedy ludziom trudniej odmówić. Plakaty są mało skuteczne - tłumaczą.
Obecnie realizują już drugi projekt z programu „Działaj Lokalnie" - „Gotuj zdrowo i z fantazją". Będą spotkania z dietetyczką, gotowanie we własnym gronie, ale i festyny dla lokalnej społeczności, bo do swoich pomysłów chcą włączać jak najwięcej osób.

Miejscowa młodzież Podejmowanie wspólnych inicjatyw bardzo zbliżyło je do siebie, a każdy sukces dodaje skrzydeł i mobilizuje do dalszych działań.
„Wioska Fantazji" zaczyna przynosić pierwsze owoce. Karwno nie jest już jedną z wielu anonimowych miejscowości gdzieś na Kaszubach. Przyjeżdża tu coraz więcej ludzi z zewnątrz żeby podpatrywać, uczyć się „jak to się robi".
Abstrakcja zaczyna się materializować, bo i na Fantazji można zarabiać w świecie, gdzie małe gospodarstwa rolne mają coraz mniejszą rację bytu. Członkinie KGW gotują dla coraz częściej przyjeżdżających gości, dwie z nich opiekują się grupami, część prowadzi warsztaty. Jedna z kobiet otwiera działalność gospodarczą, bo wioska tematyczna otworzyła przed nią nowe możliwości. Chcą pójść też o krok dalej i przekształcić Koło Gospodyń w stowarzyszenie. Osobowość prawna ułatwi zdobywanie środków na dalszy rozwój wsi.
- Mamy krótką tradycję, ale wielkie apetyty i wielkie nadzieje. Pomysły rodzą kolejne pomysły - przekonują.

Wioska Fantazji to naprawdę fantastyczna sprawa w wykonaniu fantastycznych ludzi. A co najważniejsze istnieje naprawdę.

członkinie KGW

Tekst: Gosia Kowalska