Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Bladowie

Miejscowość: Bladowo
Gmina: Tuchola
Powiat: tucholski
Województwo: kujawsko-pomorskie
Data powstania: 1947
Przewodnicząca: Aneta Prądzyńska
Telefon: 604 084 587
 

Historia

Największy rozkwit działalności miał miejsce w latach 70. i 80., pod długoletnim przewodnictwem pani Renaty Gumskiej, która była równocześnie przewodniczącą Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich. Prowadziła ludowy zespół taneczny, a w momencie, gdy odeszła z Koła nastąpił na pewien czas zastój w działalności.

Stare kroniki Koła, prowadzone wspólnie z Klubem Rolnika niestety zaginęły.

Działania

W Kole jest w tej chwili 12 członkiń. Mają do dyspozycji dwa odnowione pomieszczenia po nie działającej już, starej szkole.

członkinieOrganizują przede wszystkim imprezy okolicznościowe dla mieszkańców - Dzień Dziecka, Dzień Matki, festyny, wyjazdy oraz Dożynki. Wszystkie te inicjatywy przygotowują we współpracy z lokalnymi organizacjami. Festyn dożynkowy to spore wydarzenie - liczne gry i konkursy wraz z cieszącym się największym powodzeniem przeciąganiem liny, dobre jedzenie i zabawa pod chmurką do świtu.
Z okazji Dnia Dziecka robią stoisko ze słodyczami i ciastami.

Od wielu lat starsze osoby z sołectwa zapraszają na Dzień Seniora - przyrządzają dla nich pyszne potrawy, natomiast dzieci pod opieką opiekunki ze świetlicy zapewniają oprawę artystyczną. Czasem uda się pozyskać dotację z Urzędu Miejskiego z Tucholi, dzięki czemu spotkanie można przygotować z większym rozmachem.

Mają duży wkład w przygotowywanie Festynu Bladowskiego podczas którego odbywa się m.in. mecz piłki nożnej Rada Sołecka kontra Koło Gospodyń.
Biorą udział w licznych konkursach np. Kulinarne Dziedzictwo Borów Tucholskich, na którym prezentowały lokalny przysmak - kluski ziemniaczane.

Dumne ze swoistej i odrębnej kultury borowiackiej chętnie uczestniczą w imprezach plenerowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Pokazują tam tradycje i obyczaje Borowiaków oraz serwują regionalne specjały kulinarne.

Tekst: Gosia Kowalska