Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Białowieży

Miejscowość: Białowieża
Gmina: Tuchola
Powiat: tucholski
Województwo: kujawsko-pomorskie
Data powstania: 1976-11-18
Przewodnicząca: Danuta Kędzierska
 

Historia

W listopadzie 1976 roku z inicjatywy 45 kobiet założono w Białowieży Koło Gospodyń Wiejskich. Na przewodniczącą wybrano wtedy jednogłośnie panią Irenę Theil.

kartka z kronikiZ zapisków w kronice Koła wiadomo, że w przeszłości organizowano różnego typu festyny, wieczory poetyckie, wystawy haftu i metaloplastyki, teatrzyki kukiełkowe i zabawy dla dzieci, spotkania z lekarzami i położną na temat antykoncepcji.
We współpracy z PGR-em i Klubem Rolnika przygotowywano letnie wakacje dla dzieci.
Tak jak wszystkie Koła i to zajmowało się rozprowadzaniem pasz i kurczaków wśród rolników.

W związku z brakiem świetlicy kobiety zbierały się w owym czasie w pralni w PGR-owskich blokach, aby wspólnie gotować, piec ciasta, robić na drutach, czyli tak naprawdę spotkać się i porozmawiać we własnym gronie. Obecna przewodnicząca Koła z wielką sympatią wspomina te wieczory i podkreśla, że „kiedyś było większe zaangażowanie, kobiety chętniej się spotykały".

Po kilkunastu latach działalność Koła niemal zanikła, w 2004 roku nastąpiła reaktywacja i rozpoczęło się jego „drugie życie".

Działania

W chwili obecnej Koło ma 18 członkiń.

Do dyspozycji Koła jest świeżo wyremontowana z funduszy europejskich (działanie „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego") świetlica wiejska, gdzie spotykają się i mogą swobodnie gotować w razie potrzeby.

Noc SwiętojańskaCorocznie biorą aktywny udział w Dożynkach oraz festynie z okazji Nocy Świętojańskiej, na który przygotowują ciasta i inne specjały.

Dzień Kobiet świętują wspólnie z innymi mieszkankami wsi, na Dzień Dziecka przygotowują dla najmłodszych zabawy i konkursy. Z kolei Dzień Matki to pole do popisu dla ich pociech, które zawsze mają jakiś występ artystyczny.
Dzień SenioraCzłonkinie Koła pamiętają też o starszych mieszkańcach wsi i każdorazowo zapraszają ich na Dzień Seniora.
Sposobnością do wspólnego świętowania jest Wigilia dla członkiń Koła.

Problemem jest mała ilość młodych osób w Kole oraz niewielka aktywność lokalnej społeczności.

 

 

Tekst: Gosia Kowalska