Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich Dzierżanów

Miejscowość: Krotoszyn
Gmina: Krotoszyn
Powiat: krotoszyński
Województwo: wielkopolskie
Data powstania: 17-01-1964 r
Przewodnicząca: Katarzyna Matczak
Adres: Dzierżanów 31/1
Telefon: 728-365-523
Email: kgwdzierzanow@wp.pl
 

Historia KGW Dzierżanów

Koło Gospodyń Wiejskich Dzierżanów powstało 17 -01- 1964 roku, pierwszą przewodniczącą była Wanda Kaczmarek. Koło powstawało przy działalności ówczesnego Kółka rolniczego.

Koło zrzeszało członkinie, kobiety, które wśród obowiązków codziennego niejednokrotnie ciężkiego życia na wsi , spotykały się, by aktywnie działać w społeczności wiejskiej. Organizowały imprezy we wsi dożynki, zabawy oraz spotkania przy gotowaniu.

Tradycja członkostwa jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Obecnie pragniemy szerzyć tradycję przynależności do Koła wśród młodszych mieszkanek wsi.

Obecnie Koło zrzesza 19 członkiń.

Swoją działalność skupia głównie na udzielaniu się w różnego rodzaju inicjatywach społeczno-kulturalnych oraz prowadzi wypożyczalnię naczyń kuchennych przy świetlicy wiejskiej.

Koło Gospodyń Wiejskich Dzierżanów co roku bierze udział w „Gotowaniu z Okrasą” na krotoszyńskiej imprezie przygotowując potrawy, które uczestnicy imprezy mogą zakupić przeznaczając środki na działalność Koła. Głównym specjałem przygotowywanym corocznie na spotkanie z Karolem Okrasą jest „Bigos po Cygańsku”.

Swoje umiejętności kucharskie członkinie prezentują także na organizowanych przez parafię festynach i innych imprezach plenerowych.

Tradycją Koła są spotkania opłatkowe oraz śniadania wielkanocne podczas których wszyscy składają sobie życzenia oraz degustują tradycyjne polskie potrawy.

Koło Gospodyń organizuje również wyjazdy, wycieczki, m.in. na targi w Marszewie, pielgrzymki.

Spotkania członkiń są okazją nie tylko do przedstawienia swoich umiejętności ale także szansą na rozmowę, rozrywką podczas codziennych obowiązków.

Koło uzyskało również dyplomy i odznaczenia za swoją działalność. Uhonorowani zostali również seniorzy przynależący niegdyś do Koła.