Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Stowarzyszenie KGW ”Źródełko” w Kolbarku

Miejscowość: Kolbark
Gmina: Klucze
Powiat: olkuski
Województwo: małopolskie
Data powstania: 1962r.
Przewodnicząca: Józefa Kamionka
Adres: Żródlana 3 32-310 Kolbark
Telefon: 326426228
Email: jozefinakam@o2.pl
 

Nasza historia

Dawniej KGW zajmowało się:

dostarczaniem drobiu dla członkiń i gospodyń wiejskich,sprowadzaniem przecenionych naczyńi garnków z Emalii w Olkuszu, zakupem skarpet, rajstop, koszul, materiałów na spódnice, robieniem pisanek, organizowaniem licznych konkursów i wysępów dla mieszkańców wsi.

Do dziś członkinie KGW organizują uroczyste przyjęcia z okazji Dnia kobiet dla wszystkich panie z wioski. Goście świętują przy muzyce i zajadają się przysmakami przyrządzone przez członkinie stowarzyszenia. W kościele odprawiana jest również msza święta w intencji wszystkich kobiet.

KGW czerpie fundusze z wypożyczania naczyń na różne uroczystości.

Koło ma swój chórek “Kolbarczanki”, składający się z 16 pań. Występują w strojach uszytych przez siebie. Chórek uczestniczy w Gminnym Przeglądzie Dorobku Zespołów Folklorystycznych “Kluczewska Jesień”, Koncercie piosenka Sercu Bliska i innych. Na Powiatowy przegląd obrzędów, zwyczajów i pieśni ludowych w grudniu 2003 roku w Wolbromiu panie z Koła przygotowały inscenizację pt. „W oczekiwaniu na Jezusa”, wg starych kantyczek bożonarodzeniowych. Do występu przygotowano dekoracje i stroje, a także potrawy regionalne na stoisko Koła.

Panie gospodynie zawsze biorą udział w dożynkach gminnych, powiatowych i diecezjalnych, przygotowują na tę okazję wieniec i kosz chleba.. piastują zasadę: należy pamiętać i utrwalać stare zapomniane obrzędy, zwyczaje, pieśni ludowe, przyśpiewki.

Podczas imprezy w Rodakach „Przygoda z Zieloną Gęsią” w 2003 roku odbył się konkurs darcia pierza. I miejsce zdobył sołtys naszej wsi-pan Jan Domagała, a II miejsce zajęła pani Wanda Gawron – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kolbarku.

Panie należące do KGW organizują wycieczki turystyczne oraz wyjazdy do teatru czy operetki

W kwietniu 2012r. uroczyście świętowały złote godyswojego istnienia z udziałem władz gminnych, zaproszonych kół KGW z sasiednich wiosek oraz licznie zaproszonych gości. Gościem honorowym była Janina Żak-Gamrot, mieszkająca obecnie w Wolbromiu, założycielka Koła w 1962r Członkinie wspólnie z młodzieżą przygotowały oprawę artystyczną spotkania z piosenkami i inscenizacją "Ocalić od zapomnienia". Zgodnie z tytułem przedstawiły obrzędy i zwyczaje, które prawie zostały zapomniane. Rok 2014 przyniósł zmiany w Kole, wybrano nowy zarząd z przewodniczącą Józefą Kamionką i zastępcą Janiną Hyla. Dalsze zmiany to sięgnięcie po środki unijne. Wygrałyśmy dwa konkursy grantowe po 5 tys. zł każdy, które z powodzeniem zrealizowały zakładane cele, a głównie integrację lokalnej społeczności wokół wspólnego działania tj. szycia patchworkowej mapy wsi /pierwszy/ oraz sadzenia 100 lip na 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej/drugi/. Kolejną zmianą jest założenie Stowarzyszenia KGW "Źródełko". Wszystko to udało się zrobić w 2014. Oczywiście bieżąca działalność nie pozostała w tyle, czyli współpraca z parafią czy gminą tj. oprawa Rezurekcji, odpustu parafialnego, Bożego Ciała,dożynek parafialnych, gminnych i diecezjalnych, konkursy, występy czy szkolenia. Aktywna grupa KGW ma na celu rozwijać swoją działalność, angażować coraz młodsze gospodynie by tradycje, zwyczaje, obyczaje nie zginęły lecz trwały wiecznie.