Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Winiarach

Miejscowość: Winiary
Gmina: Gdów
Powiat: wielicki
Województwo: małopolskie
Data powstania: 1957
Przewodnicząca: Józefa Bukowska
Adres: 32-420 Gdów, Winiary 243
Telefon: 12 422 87 68
Email: marta-stanek@wp.pl
 

Trochę historii .....i dzień dzisiejszy

KGW w Winiarach powstało 2 października 1957 roku z inicjatywy kilku mieszkanek wsi. Pierwszą przewodniczącą koła została p. Halina Budacz, a obecnie jest nią p. Józefa Bukowska. Pierwotnie podstawowym celem koła była poprawa warunków życia na wsi i upowszechnianie rolniczych nowinek. Panie zajmowały się głównie rozprowadzaniem krzewów i drzewek owocowych oraz kurcząt. Produkowały też rozsady warzyw i kwiatów w inspektach. W latach sześćdziesiątych, za zdobyte fundusze zakupiły.....pralkę wirnikową, która przekazywana była sprawiedliwie z domu do domu. KGW wzbogaciło się również o szatkownicę, naczynia stołowe do wypożyczalni, a także maglownicę. Pierwsze sukcesy przyszły już w 1985 r, kiedy to KGW z Winiar zwyciężyło w wojewódzkim konkursie pt."Więcej owoców, warzyw i kwiatów".

Ważnym zadaniem koła było organizowanie opieki nad dziećmi. Panie wspomagały też szkołę, w której urządziły kuchnię. Ponadto organizowały liczne szkolenia z zakresu racjonalnego żywienia, kroju i szycia, koronkarstwa, ochrony zdrowia, czy uprawy mało popularnych warzyw i kwiatów.

Dzisiaj nasza działaność skupia się głównie na kultywowaniu tradycji, zwyczajów regionalnych i przekazywaniem jej młodemu pokoleniu. Uczestniczymy w wielu uroczystościach gminnych i parafialnych, przeglądach i konkursach kulinarnych, śpiewaczych, pokazach rękodzieła i okolicznościowych spotkaniach, np. z okazji promocji książki kulinarnej o gminnych specjałach lub o historii kół gospodyń wiejskich w naszej gminie.

Jesteśmy laureatkami konkursu "Małopolski Smak" w kategorii "Jak u mamy" otrzymując w nim pierwszą nagrodę za wino z aronii. No cóż - nazwa Winiary zobowiązuje.....

W 2010 r pomimo licznych przeciwności losu, w tym powodzi i osuwisk terenu, zorganizowałyśmy Dożynki Gminne, które w ocenie wielu były co najmniej, wydarzeniem ostatniej dekady !

I na tym napewno nie poprzestaniemy.