Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Szebniach

Miejscowość: Szebnie
Gmina: Jasło
Powiat: jasielski
Województwo: podkarpackie
Data powstania: 1932
Przewodnicząca: Anna Łepkowska
Adres: Szebnie
Telefon: 134428366
Email: u_ablewicz@op.pl
 

Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Szebniach

„Umiłować szebieńską ziemię,

wokół ramieniem objąć,

w głąb zapuścić korzenie,

wyrosnąć kasztanem przy kościele,

zachłysnąć się pięknem tej ziemi…” (U. Ablewicz.)

Koło Gospodyń Wiejskich w Szebniach zostało założone w latach 30-tych ubiegłego wieku przez nauczycielkę tutejszej szkoły podstawowej Panią Karolinę Bieszkiewiczową i przez nią też było kierowane. Koło działało do wybuchu II Wojny Światowej. Na czas działań wojennych zawiesiło swoją działalność by wznowić ją w roku 1947. Początkowo działalność ta prowadzona była wspólnie ze świetlicą wiejską, której organizatorem, kierownikiem a zarazem przewodniczącą KGW była Kol. Anna Nowak. W świetlicy wieczorami zbierała się prawie cała młodzież Szebni. Przychodzili także i starsi. Zajęcia były przeróżne. Młodzież uczyła się tańców ludowych i towarzyskich. Kobiety uczęszczały na organizowane przez KGW kursy kroju i szycia, szydełkowania, gotowania i pieczenia. Organizowane były pokazy i degustacje zdrowej żywności, demonstrowano sposób przyrządzania potraw z owoców i warzyw mało znanych w Polsce. Prowadzone były gospodarstwa specjalistyczne i działki doświadczalne przyczyniające się do propagowania nowych upraw na wsi. W okresie natężonych prac polowych organizowane były zielone dziecińce. Przez kilka lat Koło Gospodyń prowadziło zespołową odchowalnię kurczą, później zaś organizowało zakup i przywoziło je dla mieszkańców Szebni. Pracami Koła Gospodyń kierowały przewodniczące: Kol. Anna Nowakowa, Kol. Maria Dulska, Kol. Zofia Gajda, Kol. Maria Piękoś, Kol. Stanisława Urbanikowa, Kol. Zofia Miśkowicz, Kol. Adela Dubiel i Kol. Anna Łepkowska. Obecnie Koło Gospodyń liczy 55 członkiń.

Mamy również w swoim gronie kol. Zofię Macek- historyka z wykształcenia, autorkę kilku publikacji związanych z naszą miejscowością. Są to: „Dzieje Szkoły Podstawowej w Szebniach” 1981 r., „Wieś Szebnie” 1993 r., „Parafia Szebnie” 2002 r., „Zarys Dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Szebniach” 2005 r., „OSP w Niepli na tle dziejów wsi” z 2009 r. Obecnie autorka przygotowała książkę dla najmłodszych czytelników pt. „W magicznym świecie pszczół”.

Mamy w swoim gronie pięć laureatek Orderu Serca Matkom Wsi. Są to Kol. Krystyna Roszkowicz, Anna Nowak, Zofia Miśkowicz, Anna Łepkowska i nieżyjąca już Stanisława Różycka.

Order Serca Matki Wsi jest symbolem uznania za matczyny trud włożony w wychowanie młodego pokolenia Polaków-patriotów, za kształtowanie w domu rodzinnym i środowisku humanistycznych postaw moralnych, za aktywność społeczno – zawodową w środowisku wiejskim i umiłowanie Ojczyzny. Trwałym dowodem świadczącym o różnorodności działania i aktywności członkiń Koła Gospodyń jest prowadzona przez nas Kronika. Jest to doskonała forma dokumentacji społecznego zaangażowania i ogromu prac wykonanych dla własnego środowiska.

Nasze koło w 2007 roku obchodziło 75- lecie działalności, z tej też okazji przygotowałyśmy izbę pamięci w której znalazły się stroje ludowe, narzędzia pracy gospodyni wiejskiej sprzed stu lat (maśniczka, tarka, żelazko na duszę, dzieża, kołyska).

Od wielu lat przygotowujemy wieniec dożynkowy, aby podziękować Bogu za urodzajne plony. Z wieńcem tym jedziemy do kościoła, a następnie na dożynki gminne czy powiatowe. Ostatnio nasz wieniec i koło zostały zaproszone do udziału w wojewódzkich dożynkach w Giedlarowej. Również członkinie naszego koła wspólnie z Gminną Radą KGW w Jaśle organizują we wrześniu pieszą pielgrzymkę na górę Liwocz, gdzie odbywa się droga krzyżowa, msza dziękczynna i ludowy piknik.

Działalność koła

Współpracujemy z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Jaśle, Ochotniczą Strażą Pożarną i Społecznym Komitetem Budowy Kościoła, Gminą Jasło, GBP w Jaśle z/s w Szebniach, Radnym oraz Radą Sołecką. Współorganizujemy spotkania opłatkowe dla ludzi starszych i samotnych, wieczory kolęd, spotkania z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki. W naszym kole organizowane są kursy gotowania, zdrowego żywienia. Prowadzimy również wypożyczalnie naczyń. Bierzemy udział w wystawach: „Wigilijny stół”, „Wielkanocny koszyk”, „Dni wina”.

Wspólnie z organizacjami działającymi we wsi i biblioteką od kilku lat organizujemy dla dzieci spotkania mikołajkowe. Oprócz wspaniałej zabawy, licznych konkursów, przychodzi św. Mikołaj i rozdaje prezenty. My jako koło zajmujemy się przygotowaniem ciepłego posiłku dla dzieci.

W 2008 roku wzięłyśmy udział w Jarmarku Regionalnym w Jaśle, gdzie wystawiłyśmy rodzime produkty gotowane jeszcze przez nasze babcie i mamy tj. pierogi z kaszy i gomółki. Nasze gomółki zdobyły uznanie i otrzymały nagrodę Macieja Kuronia.

W myśl podjętego w 2003 roku hasła „Ocalić od zapomnienia” staramy się kultywować naszą polską tradycję aby zachować w pamięci to co robiły kiedyś nasze mamy i babcie. Naszym pragnieniem jest aby więcej młodych dziewcząt i kobiet angażowało się w pracę społeczną, abyśmy mogły przekazać im naszą tradycję, bo do nas należy szerzenie kultury ludowej i rodzinnej. Warto o niej pisać, pomyśleć, zachwycić się i pokochać to co piękne.

Nasz tradycyjny żurek z chrzanem:

Skład: 6 szklanek wywaru drobiowego, 1 cebula, 1/4 selera, 1/2 białej części pora, 1 ziemniak, 3 łyżki startego chrzanu, 2 łyżki masła, 1/2 szklanki białego wytrawnego wina, 1 szklanka śmietany 22%, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 2 żółtka, sól, pieprz.

Wykonanie: Warzywa obrać, umyć i odsączyć. Masło roztopić, dodać pokrojone pory, cebulę, ziemniak i seler, podsmażyć ( nie rumienić), a następnie zalać winem i gotować, aż połowa płynu odparuje. Wlać wywar drobiowy, gotować 10 minut, zagęścić mąka rozprowadzoną z kilkoma łyżkami zimnej wody, dodać śmietanę i chrzan, wymieszać, zdjąć z ognia. Zupę zmiksować z żółtkami, doprawić solą i pieprzem. Podawać posypaną prażoną cebulą lub drobno pokrojonym i podsmażonym na chrupiąco wędzonym boczkiem. (Smacznego–KGW)

Opracowanie: S. Ablewicz i A. Łepkowska